Szőlőbirtok

A területeink Tarcalon helyezkednek el, a Zempléni hegység egyik legdélebbi településén.

Jelenleg 7 hektárt művelünk (6 különböző dűlőben).

Szőlő magasság: 150-280 m
Fekvés: Dél – Dél-nyugat, védett az éjszaki széltől
Szőlőtőke átlag kora: 30 éves (5 -46 éves 2012-ben)
Sűrűsség: 4500 tő/ha (2800 -5500)
Éves termésátlag: 24 hl/ha
Talaj: lösszel borított vulkanikus alapú dácit, perlit kőzeten, vagy kőtörmeléken.
Fajta összetétel: 60 % Furmint, 40 % Hárslevelű
Éves palackszám :14 000-18 000 palack

Dűlőink

Image

Középhegy-Lónyai

Lónyay család szőlőbirtoka volt, első említés 1670-ből származik.

Részletek

Volt tulajdonosok: Lónyay család, Bercsényi és Szirmay főúri családok, kassai jezsuiták, a Buttler, a Dessewffy, az Erdődy, az Olcsváry, a Sváby, a Szakmáry, a Szemere, és a Túróczy nemesi családok.

Terület: 1,6 ha

Fekvés: dél, dél-nyugat

Magasság: 195-220 m

Tő/ha: 4500

Telepítési év: 1970-2002

Szőlő kora: 10% 10 éves, 90% 27-42éves

Fajtaösszetétel: 70% Hárslevelű, 30% Furmint

Talaj: 60 cm Ramann féle barna erdőtalaj, mélyebb rétegeiben lösz

Tulajdonság: Igazi löszös karakterű borok születnek itt: illatos, citrusos, grapefruitos, kerek, gyümölcsös, gyógynövényes, textúrájában selymes, finom, üdítő hűs savakkal.
Image

Lantos

Tarcali kisnemesi Lantos családról kapta a nevét. Első említés: 1671-ből.

Részletek

Volt tulajdonosok: Nagyváthy család, Lantos család, Szepessy család, Barkóczy fő úri birtokos család, Schwartner család

Terület: 1 ha

Fekvés: dél

Magasság: 250 -280 m

Tő/ha: 5500

Telepítési év: 2017

Fajtaösszetétel: 100 % Furmint

Talaj: mély lösz talaj

Tulajdonság: még nem termőterület

Image

Váti

A Nagyváthy család volt az első tulajdonosa e birtoknak.  Első említés: 1540-ből, a tarcali plébánia Szentvér oltárigazgatójának, egy bizonyos Fábián presbiternek a „Váti” volt az egyik szőlője, amelyet a tokaji uradalom gazdája, Serédy Benedek elkobozott tőle.

Részletek

Terület: 1,2 ha

Fekvés: dél

Magasság: 210- 240m

Tő/ha: 4300

Telepítési év: 1970-1985 -2017

Fajtaösszetétel: 50% Furmint- 50% Hárslevelű

Szőlőművelés: makroteraszok, közép magas kordon

Talaj: 1 – 1,5 m lösz talaj, piroxénes dácit kőzeten

Tulajdonság: A szőlő mindig szépen érik ezen a területen, jó sav hangsúllyal, sós, ásványos karakterrel.
Image

Lestár

Lestár János (Johannes Lesthar) tokaji plébános. Első említés: 1564-ből. Volt tulajdonosok: Lestár János, Ártándi Pál, tokaji plébánia, Pál plébános, Rákócziak, Szepessy család, Református egyház

Részletek

Volt tulajdonosok: Fábián presbiter, Serédy Benedek, Mathi Bertalan, Thurzó család, Nagyváthy család, Rákóczi Zsigmond, I. Rákóczi György, gróf Rákóczi Pál, tarcali református prédikátorság, gróf Rákóczi Erzsébet, II. Rákóczi Ferenc, Klobusiczky család, Csáky és Szepessy családok  

Terület: 0,6 ha

Fekvés: dél

Magasság: 110-150m

Tő/ha: 5500

Telepítési év: 2007

Fajtaösszetétel: 100 % Furmint

Talaj: mély lösz talaj, enyhe vörös árnyalattal

Tulajdonság: Meleg kitettség, ahol a gyümölcs könnyen érik. Lágyabb savszerkezetű, déli gyümölcs, aszaltabb íz jegyek könnyen felfedezhetők a borban.

Image

Farkas

A Farkas család a XVII. század végén volt ennek a parcellának a tulajdonosa, melyet adományként kapott a Rákóczi családtól. A dűlőt akkor említik először, amikor a Czekevölgye szőlőrészből kivált. A Nagyváthyakhoz tartozott a 17. század utolsó harmadáig.

Részletek

Volt tulajdonosok: Tarcali református egyház, a Farkas Család, a Veres család, a római katolikus plébánia, a Soós, a Szepessy, a Várady és a Viczmándi nemesi családok.

Terület: 1,1 ha

Fekvés: délnyugat

Magasság: 150-175m

Tő/ha: 5000

Telepítési év: 2007, 2013

Fajtaösszetétel: 100 % Furmint

Talaj: 1 – 1,5 m lösz talaj, kőzet: piroxénes dácit

Tulajdonság: Meleg, védett szőlő terület, ahol a szőlő a legkorábban fakad és érik. Gyümölcse ízletes, de jóval kevesebb savval rendelkezik, mint a Váti. Ízvilága: krémes, sós, egzotikus déli gyümölcsök. Itt nehezen telepszik meg a botrytis, inkább a töppedés a jellemző.

Image

Kassai

Már az 1701. évi Rákóczi-féle nagy tarcali szőlőbirtok összeírás során szerepel a Kassai dűlő, korabeli nevén vinea Kasi. Akkor a Babócsay és Ványai nemesi családoknak voltak ott adóköteles szőlőbirtokai (vinea decimata). Ezt az adatot az 1707. évi dokumentum is megerősítette. A dűlőt 1738-ban is említették, mely akkor Kassa város tulajdonában volt. Kassa város módos polgárai már 1492 óta szőlőtulajdonosok voltak itt Tarcalon.

Részletek

Terület: 1,5 ha

Fekvés: dél

Magasság: 205-220m

Tő/ha: 4000

Telepítési év: 1966-67

Fajtaösszetétel: 72 % Hárslevelű, 28% Furmint

Talaj: 60 cm Ramann féle barna erdőtalaj, mélyebb rétegeiben lösz

Tulajdonság: A Középhegy-Lónyai dűlő szomszéd területe. Íz világa a Lónyaiéhoz hasonló, kevesebb finesszel, de teltebb ízekkel.

Szőlőfajták

A Tokaji Apelláció 6 szőlőfajtát engedélyez a Borvidéken, ezekből a legnemesebbek és legelterjedtebbek az őshonos szőlőfajták: a Furmint és a Hárslevelű.

A genetikai kutatások azt mutatták ki, hogy a Furmint féltestvére a Chardonnay-nak és a Rieslingnek, melyek a Gouais blanc fajtának a leszármazottai. A Hárslevelű pedig a Furminttól származik.

Image

FURMINT

A Tokaj Borvidék legelterjedtebb szőlőfajtája (60%), általában szeptember végén érik meg, fürtje középnagy, tömött. Jó cukorgyűjtő képessége van és fogékony a botrytiszre. Körte, fehér húsú gyümölcsök, birs, alma és barack (néha citrusok) a legjellemzőbb illat- és ízjegyei. Bora általában magas sav tartalmú, de gondos szőlészeti munka mellett tartalmas.

Image

HÁRSLEVELŰ

A borvidék másik meghatározó szőlőfajtája (30%). Fürtje középnagy, bogyói kisebbek a Furminténál. Fürtszerkezete laza, emiatt nehezebben telepszik meg rajta a Botrytisz.

A Hárslevelű bora mély illatú, virágos, gyógynövényes, grapefruitos, őszibarackos. Szép sav szerkezetű, komplex bort ad.

Művelési filozófiánk

A természet mindig fontos szerepet játszott nálunk. Zsolt szenvedélye a növények, a madár-, és állatvilág. Csak is megfontolt, természet-tudatos szőlőművelést gyakorlunk, ami évről-évre egyre jobban közeledik a bió irányzathoz, amennyiben az évjárat meg engedi.

A talajt ősszel munkáljuk, évközben pedig gyakran hagyjuk a növényeket elterjedni a sorok között. Gondolkodunk zöld növény takarásban, hogy a talaj humusz tartalmát, illetve a talaj életét növelhessük. Időnként szerves trágyát helyezünk ki.

Tisztában vagyunk azzal, hogy a jó borhoz egészséges, egyensúlyban lévő szőlő növény szükséges. A talaj és a szőlő gondos művelése alapelv számunkra.

Szüret

Kizárólag kézi szüretet alkalmazunk, mert csak ez teszi lehetővé a magas minőségű válogatást. Szigorú szelekcióval tudjuk elérni a tökéletes must minőséget. Nem ritka, hogy több alkalommal szüretelünk egy parcellát. Természetesen a szőlőt kis méretű ládákban gyűjtjük össze. A megfelelő szüreti időpont kulcskérdés: figyelembe kell vennünk az évjáratot, a dűlők és a mikroparcellák adottságait is

4 fajta szüretet különböztetünk meg:

  • ép fürt szüret a pezsgő készítésre
  • ép fürt szüret száraz borok céljából
  • botrytiszes fürt vagy részben botrytiszes fürt válogatása a késői szüretelésű vagy a szamorodni bor készítésére
  • Aszú szem szüret, egyenként, kézzel; a cél: aszúbor készítése